Březen - za kamna vlezem

07.03.2019

Březen - za kamna vlezem?

Tak tohle přísloví určitě nevymyslel žádný zahrádkář. Březen v zahradě to je pro zahrádkáře stav nejvyšší pohotovosti. Za kamna se dá vlést pouze nahřát po zimně ztuhlá kolena a nebo bolavá záda. Je potřeba prořezat keře a stromy, ostříhat trvalky a bylinky, může se již začít sázet a vysévat. Prostě zahrádkář v březnu nastupuje v plné polní a neleze za kamna. 

Těšili jsme se na to celou zimu a konečně je to tady. Nejvyšší čas na řez rybízu, angreštu a ostatního drobného ovoce. Je potřeba odstranit staré větve a prosvětlit keře. Z ovocných stromů zatím prořezáváme jen jádroviny, na peckoviny je ještě čas.

Ja mám ráda drobné ovoce a koupě nových keřů angreštu a rybízu nemusi být vždy to nejlepší řešení pro rozšíření výsadby. Pokud máte na zahradě keříky s kterými jste spokojení vypěstujte si vlastní keře.  Teď na jaře stačí ohnout delší větvičku, zahrnout do země aspoň 5cm hluboko a konec nechat vyčnívat ven. Je dobré v místě zahrnutí větvičku zajistit nějakým kolíkem nebo skobou, aby zůstala v zemi a mohla pořádně zakořenit. Na podzim jen odstřihneme a máme krásné sazenice. Hlavně přesně víme, co se nám v příštích letech urodí. Tak na to myslete při jarním řezu a nechte si nějakou větvičku na založení.

Teď na jaře se stříhá stará nať u bylinek. Samozřejmě asi přijde do kompostu, ale můžete tu souchou nať použít na mulč ke keřům, kolem záhonů a nebo k plotu. Určitě jste si všimli, že na většině bylinek nejsou mšice a slimáci je taky nemaji rádi. Ty loňské suché větvičky levandule, šalvěje, tymianu a ostatních bylinek už tolik nevoni, ale ještě můžou odradit třeba slimáky.  Do kompostu se dají dát i později. 


                                    Zahrada se již začíná vybarvovat pestrými květy.Semínka zeleniny jsou již nachystané k výsevu, ale ještě to chvíli potrvá než z výsevu něco sklidíme. Zato z podzimních výsevů máme i teď sklizeň. Zatím není velká, ale za pár dnů budou saláty akorát. Na začátku března tato zelenina zatím nevypadá dokonale, ale je to první čerstvá vlastní úroda po zimě a to potěší.

Takže s chutí do práce a za kamna až bude hotovo. Přeji krásné jaro.