Drobné ovoce

14.03.2018

Drobné ovoce

Drobné ovoce


V březnu je vhodný čas rozhlédnout se po zahradě, jestli by se nenašlo místo na další keře drobného ovoce. Rybíz, angrešt, josta, borůvky a další ovocné keře snesou polostín. Můžeme je vysázet mezi stromy, nebo přidat do skupin okrasných keřů a živých plotů.  Například borůvka se na podzim nádherně vybarví do červena, ale i ostatní keře jsou dekorativní a můžeme je začlenit mezi skupinky jiných keřů. Většinu mám nasázenou mezi stromy. Nepřekáží při sekání trávy a prostor by byl stejně nevyužitý.

Pestrá škála odrůd zajistí čerstvé ovoce celou sezónu. Ovocné stromy jsou sice základ užitkové zahrady, ale vliv počasí je na ně velký. Například meruňky buď nejsou vůbec a nebo jich je tolik, že nevíme co s nimi. Ostatní ovocné stromy jsou na tom podobně. Drobné ovoce je odolnější. Pokud máme málo místa, tak zasadíme stromkové varianty. Při založení nové zahrady dlouho čekáme, než začnou ovocné stromy rodit. U drobného ovoce se úrody dočkáme brzy. Rybíz, angrešt, maliny, borůvky, ostružiny a ostatní drobné ovoce je nenahraditelné na marmelády nebo sirupy. Samozřejmě nejlepší je vše zkonzumovat  čerstvé. Každá kuchařka toto ovoce ocení při pečení koláčů atd.

Výběr odrůd je velký od raných až po pozdní. Nemusíme se bát ani trnů u angreštu. Jsou odrůdy skoro bez trnů a taky odrůdy rezistentní na padlí. Borůvky je nejlepší vysadit aspoň tři do skupinky a potřebují kyselou zem. Drobné ovoce bylo vždy součástí každé zahrady. Naše babičky by nám záviděly množství druhů a odrůd ze kterých si můžeme vybírat.