Lípa

28.05.2018

Lípa

 Včera jsme byly s dcerou sbírat lipový květ na čaj. Protože sběr je nejlepší za sluníčka, tak je to nádherná procházka. Již z dálky jde cítit vůni lípy. Při příchodu pod lípu to hučí jak v úle. Kvetoucí lípa je plná včel a dalších pracantů.

Vůně lípy mne vždy vrátí ve vzpomínkách do dětství. Jezdívala jsem na prázdniny k babičce a dědečkovi. Bydleli u lesa a za domem měli velký ovocný sad a tam byl postavený zděný včelín. Když dědeček stáčel med, tak se mi to zdálo vždycky takový skoro obřadní. Dědeček měl na sobě včelařský oblek a kuklu, opatrně ometal včeličky z plástů. Než dal rámečky do  medomedu, tak z plástů odstranil voskový víčka a dával je na misku. To zase pečlivě zpracovávala babička. Všude voněl včelí vosk a med, my jsme byli celí upatlaní od medu a bylo nám skvěle.

Samozřejmě se v zimě topilo dřevem, ale když se  musela někde pokácet lípa, tak s tou se netopilo. Ta měla v dřevníku zvláštní místo, kde několik let vysychala a potom byla přenesená do dílny. Vonělo to tam dřevem, na stěnách viselo různé nářadí, pilky, hoblíky, dláta a spoustu dalších věcí. Po večerech a nebo v zimě, když bylo míň práce, tak dědeček vyřezával betlém. Dědeček byl zedník a celý život dělal těžkou práci, ale dokázal vyřezávat krásné malé postavičky do betlému. Bohužel takové nadání jsem nezdědila, ale o to víc obdivuji co někdo dokáže vykouzlit ze dřeva.

Lipový květ je samozřejmě taky léčivka. Když nás v zimě dostihne nachlazení nebo viróza, tak nám pomůže lipový čaj. podporuje pocení a usnadňuje vykašlávání. Většina farmaceutik má vedlejší účinky a lipový čaj také, jen jsou  trochu jiné. Když si uvaříme lipový čaj a přivoníme k němu rázem se přeneseme do slunečního dne, kdy jseme lípu sbírali a taky si připomeneme krásnou procházku. No a pak nám to uzdravování jde hned líp.


 

Lípa je taky národní symbol. V roce 1848 ji jako národní strom měl navrhnout Fr. Ladislav Čelakovský. Lípa je strom majestátní, krásný i užitečný. Z lipového dřeva je spoustu uměleckých děl i věci denní potřeby. Pro mne je lípa o vůních a o vzpomínkách. Je čas kvetoucí lípy, čas na vzpomínky i na nové zážitky. Prostě je čas na procházku.