Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři.

10.04.2019

Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři.

Prostě v dubnu je na zahradě opravdu rušno. Já tomu říkám čilý cestovnu ruch. Všechno to někam spěchá, poletuje a shání první jarní potravu. Po trávníku pod velkou třešní se prakticky nedá chodit, protože je tam velká spousta včel samotářek. Jsou krásné, naprosto neškodné a skvělí opylovači zahrady. I když je trávník pod ovocnými stromy na celé zahradě stejný, nejvíc včel je pod tou třešní. Je to velký strom a spousta třešní po dozrání spadne na zem a pecky zůstávají v zemi a postupně se rozkládají a to těm včelkám asi vyhovuje. Pod stromy nemám ten moderní, mnohokrát za rok sečený trávník, ale trávník i s "plevelem". Postupně jsem ho doplňovala o plazivý jetel, fialky, jitrocel, řebříček, medvědí česnek, různé bylinky, talovíny, sněženky, ladoňky a spoustu dalších . Teď tam kvete i klasický plevel jako ptačinec, rozrazil, hluchavky a další. Je samozřejmostí, že na trávník ani stromy nepoužívám žádnou chemii.

Trávník poprvé sečeme až odvetou jarní kytky. Mezitím začnou kvést ovocné keře a stromy a včely pomáhají zase jinde. Prostě přírodní trávník je krásná a prospěšná záležitost.


V dubnu je nejvyšší čas, aby se zasel zbytek jarních výsevů a taky poslední výsadby prostokořených stromů a keřů. Kontejnerované se dají vysazovat celý rok, ale ty ostatní většinou trpí při pozdější výsadbě suchem. Košťálovou zeleninu doporučuji vždy po výsevu zakrýt netkanou textilií, aby jsme ji ochránily proti dřepíkům. Ředkvičky versus dřepčík to je nekonečný boj.

Duben to je taky jedno z dalších přísloví "Na Marka sej oharka".  Takže okurky, dýně, cukety, melouny a další se můžou vysévat. Samozřejmě záleží na lokalitě někde se může i dřív a jinde raději až začátkem května.

Za mne je duben nejkrásnější období, protože kvetou ovocné stromy. Kvetoucí ovocné stromy to je prostě nádhera.

Ten kdo nezasázel brambory koncem března, tak teď je ideální čas. Já jsem loni poprvé zkoušela Pěstování brambor ve slámě - výsledek předčil moje očekávání.


Ale hlavně v dubnu to začíná všechno krásně růst a  kvést.


Ještě jedna věc důležitá při jarním úklidu zahrady. Já na zahradě větve a jiný zahradní odpad používám na vyvýšené záhony a nebo do kompostu, takže nic nepálím. Pokud ale máte na zahradě třeba hromadu větví z loňska a chcete ji spálit, tak ji předělejte na jiné místo než to zapálíte. Přes zimu tam mohlo najít útočiště pár živočichů, třeba ježek a podobně. Je lepší vše použít na kompost a podobně, než spálit.