Rok 2018

07.01.2019

ROK 2018

Na konci roku jsem měla hodně aktivit a povinností, tak nezbylo moc času věnovat se mému webu. Chtěla bych se teď trošku vrátit k loňskému roku.

Milovníci přírody a hlavně zahrádek dost často bědují nad rozmary počasí. To loňské bylo dost extrémní. Nedostatek vláhy, nálety mšic a dřepčíků a mnoho dalších komplikací pro nás zahrádkáře. Naopak byla vysoká úroda ovoce a taky a míň slimáků.

Protože já již skoro patřím, jak se krásně říká, do starší generace, tak to moc neřeším. Beru to jako další krásný rok. Rok ve kterém se spousta z nás zamýšlela, jak udržet dešťovou vodu na zahradě. Rok pokusů, jak zkoušet vypěstovat zeleninu bez chemie a zkoušet stále nové druhy a odrůdy zeleniny a květin. Rok který nás zase naučil spoustu nových věcí a dal nám nezpočet nádherný prožitků a radosti z výsledků naší práce.

Pro mne to byl rok, kdy jsem začala pěstovat zeleninu  ve vyvýšených záhonech a taky pěstovat brambory ve slámě. Zkusila jsem nové druhy zeleniny a nové recepty v kuchyni. Ze zeleniny které jsem v loňském roce pěstovala poprvé mohu doporučit z listových zelenin mizunu-japonskou hořčici, čínskou hořčici a ozimou cibuli. Z ostatní pro mne nové zeleniny je výborná růžová čínská ředkev, která vydrží až do mrazů a vynikající špagetová dýně. Taky jsem zkusila vysadit několik keříčkovych rajčat a byly výborné, kečupová i stolní. K tradičním bylinkám jsem vyzkoušela ještě citronovou trávu. Byl z ní dobrý bylinkový sirup i sušená do čaje je moc dobrá.

Snažím se mít zahradu v souladu s přírodou, nepoužívat chemii a tak mne potěšilo nastěhování ježků a slepýše. Taky k nám na kytky nalétávala dlouhozobka svízelová (český kolibřík) a spousta motýlů. Byl to další krásný rok a těším se na ten letošní.

Už zase začínáme plánovat, přemýšlíme co nového vypěstujeme, co nového se zase naučíme. Už zase pokukujeme po semínkách a sazenicích, kontrolujeme nářadí a máme neodolatelnou potřebu citit "hlínu" na rukách. To bude zase spoustu starostí, ale hlavně radostí.

Přeji nám všem krásný rok 2019.