Sběr bylinek v květnu

16.05.2018

Sběr bylinek v květnu


Začátek jara byl velice suchý a všechno bylo pokryté nalétaným pylem a prachem. Konečně začalo pršet a veškeré nečistoty se spláchly. Ten kdo sbírá bylinky, tak má svoje oblíbené a osvědčené. Pokud s bylinkami začínáte, tak je nejlepší začít se známými bylinkami. Například na nachlazení černý bez, dobromysl, lípu a třeba šípek. Neměla by chybět meduňka, máta, šalvěj, měsíček a heřmánek. Některé bylinky sbírám v přírodě a některé si pěstuji na zahradě.


Bylinky je nejlépe sbírat za slunečného počasí, kdy mají nejvíc účinných látek. Suším v sušičce na 40 stupňů. Samozřejmě každý suší podle svých možností. Volně na lískách ve stínu a v průvanu, zavěšené ve svazečcích a nebo třeba v mírně vyhřáté troubě.

Dobromysl (oregano) na čaj sbírám až kvetoucí nať. Teď když je ještě mladá a nekvete, tak je dobré si ji nasušit a používat jako koření. Ještě znovu obrazí a budeme mít další sběr.

Černý bez je nádherný, když je plně rozkvetlý. Na sušení i na ostatní použití je nejlepší sbírat teprve nakvétající květenství. To ostatně platí u většiny bylin u kterých sbíráme kvetoucí nať.

                                          Máta je teď na jaře krásně svěží a nádherně voní. 

Šalvěj je už v plném květu. Čaj na pití moc nepoužívám, spíš jen na kloktání při bolesti  krku.         Lístky při vaření v některých receptech.

Meduňka na čaj je také lepší sbírat až kvetoucí. Ale když ji teď sestřihneme, tak krásně obrazí. Bylinky by se neměly používat dlouhodobě. Ale například meduňka, dobromysl a  šípek se můžou pít dlouhodobě.

Majoránka se dá použít jako léčivka, když nemáme dobromysl. Její použití je hlavně v kuchyni. Teď je ideální čas ji sestřihnout, aby se pěkně rozkošatila. Po těch deštích a po sestřihnutí rychle naroste a budeme moct znovu sestřihnout. Většinou sklízím 4x za rok.Bylinek je veliké množství. Tyto jsem jen pro inspiraci dnes nafotila na zahradě. Bylinek suším a používám víc druhů. Obě moje babičky měly vždy doma zásobu pro případné potíže. Když nás něco "trápilo" zašli jsme k babičce. Babička otevřela skříň a tam měla bylinky v plátěných sáčcích, sklenicích a v plechovkách, podle toho jak se co mělo uchovávat. Nechyběly ani tinktury, sirupy a olejíčky. Babička se vyptala co nás "bolí" dostali jsme do ruky papírový sáček a začala plnit bylinkami. Měli jsme i oblíbené léky, jako třeba jitrocelový sirup a bylinkové karamelky. Největší sáčky byly plné křížal a ty jsme dostávali na cestu.

U bylinek je nejdůležitější, aby se  používaly s rozumem a nepokoušeli jsme se řešit závažné problémy bez porady s lékařem. Naopak je spousta potíží, které vyřeší bylinky a nemusíme zatěžovat organizmus farmaceutiky.

Přeji Vám pevné zdraví.