Studený máj - v stodole ráj.

06.05.2019

Studený máj - v stodole ráj.

Dnes je teda zima pořádná, tak snad se nám tato pranostika vyplní.

Je tady ještě spoustu těch krásných pranostik u kterých by jsme chtěli aby vyšly.

Májová vlažička - naroste travička; májový deštíček - poroste chlebíček. 

Mokrý máj - v stodole ráj. 

 Svatá Žofie políčka často zalije. 

No a potom taky naopak: Pankrác, Servác, Bonifác pro sadaře jsou zlí chlapci.

Jako každý rok to bude jedno velké překvapení. Přestože všichni čekají, že nebude skoro pršet chystáme nádrže, kádě a další všemožné vychytávky na zadržení dešťové vody v zahradě. S vodou je to pořád složitější a je potřeba s ní dobře hospodařit. Učíme se pěstovat nové druhy zelenin a květin, které jsou odolnější a snáší lépe výkyvy počasí.

Jarní výsevy salátů doplňujeme o další druhy listové zeleniny.


Pokud vám vykvete pažitka, zkuste udělat pomazánku s květy pažitky.

Kopřivy jsou také v plné síle. Využití v kuchyni je stále oblíbenější. Bylinkové sirupy, bylinkové pesto, špenát, pomazánky a další využití v kuchyni je již tradicí.

Stejně prospěšné jsou kopřivy i v zahradě. Teď už je mám v baleru zalité vodou a kvasí. Zálivka s přidáním výluhu kopřiv prospěje všem rostlinám. Ředí se podobně jako zkvašené slepičáky 1:10.


Taky je potřeba něco jen tak pro potěchu oka.


Pařez v zahradě.

Při procházce v lese se mi líbí ty staré zarostlé pařezy. Na zahradě toho asi nedocílím, ale aspoň to zkusím. Vloni mi uschla broskev, tak jsem ji uřízla víš od země a nechala jsem ten pařez tak. Do kmenu jsou navrtané díry a daná sadba hlívy ústřičné. Pod broskví jsem měla zasazený medvědí česnek a teď by neměl stín, tak jsem to tochu osázela. Nasadila jsem tam libeček, šalvěj, meduňku a dobromysl. Bylinky by se měly rozrůst a poskytnout stín česneku i tomu naočkovanému pařezu. Snad za rok za dva se dočkám i hlívy a pokud ne, nevadí i tak by to mělo být pěkné bylinkové zákoutí.

Takže je tady máj lásky čas. Tak buďme ohleduplní ke svému okolí i přírodě a užívejme si jaro.