Vyvýšené záhony

02.04.2018

Vyvýšené záhony

Moc se mi vždycky líbily vyvýšené záhony. Tři roky mám jeden na bylinky a jsem s ním spokojená. Výborně se udržuje a bylinky se dobře sklízí. Ten původní záhon byl dělán spíš impulzivně. Využilo se starší dřevo a vnitřek je veškerý zahradní odpad. Nahoře potom zemina a hotovo.Byla jsem z něho nadšená a proto jsem se pustila do budování nových. Opravdu to již bylo "budování".

Napřed jsem vyhloubila jámu zhruba půl metru hlubokou a do ní přišly staré trámky, desky a větve. Ty by měly zadržovat vodu. Bohužel jsem neměla dostatek větví a zeminy, tak jsem si musela pomoct slámou. Ta sice není ideální a bude to časem sedat, ale s tím počítám. Záhony mám čtyři a mají rozměry 3,5m x  1,3m a  výšku půl metru nad zemí. Vyrobeny jsou z trámků a na nich je nopová fólie.

U takto vysokého záhonu by se nemusela hloubit jáma, ale já mám zahradu výš jak soused a většina dešťové vody mi odteče. To dřevo v jámě mi zadrží aspoň část vody a taky jsem potřebovala zeminu na vrchní vrstvu záhonu.

Takže dolů silné větve, trámky,desky a jiný hrubý materiál. Potom slabší větve a nerozložený zahradní odpad na to hrubý kompost a nakonec zemina s jemným kompostem. Časem to bude sedat, ale budu to vždycky na jaře doplňovat kompostem. Takže letos mám již vysetou zeleninu a nasázené jahody. Zatím to vypadá skoro jako staveniště, ale brzy se to zazelená.

Pěkné a rychlé jsou i záhony třeba ze ztraceného bednění, ale na klasickou venkovskou zahradu se mi líbí spíš dřevěné bednění. Teď na jaře je na zahradách spousta odpadu a tak je nejlepší čas na založení vyvýšených záhonů. Nemusí být vysoké, stačí vyhloubit jámu dát hrubý odpad, na to jemnější a nakonec zeminu. Ohradit třeba deskama a hotovo. Mám založené dva, ještě je nemám dodělané. První rok na ně vysázím dýně, tak to má ještě chvilku čas.

Vyvýšené záhony ušetří spoustu práce. Nemusime rýt, okopávat a tolik se ohýbat.

                                               První starší bylinkový záhon.

                                                                  Jáma na hrubý základ

                                                       Postupné plnění vyvýšeného záhonu.

                                                                        První hotový.

                                                   Základ nižších záhonů na dýně.

    Zase postupné vrstvení. Není to dodělané, přijde na to ještě jemnější materiál a nakonec mulč.