Zahrada bez chemie

19.05.2018

Zahrada bez chemie 

Zahrádkářská sezóna je v plném proudu a prodejci postřiků si mnou ruce. Konečně napršelo a teď to vypadá i na sluníčko. Všechno krásně poroste, ale taky začínají mšice a různé plísně. Já na zahradě již několiklet skoro vůbec nepoužívám postřiky. K napsání tohoto článku mne dovedl včerejší rozhovor se sousedkou. Stěžovala si , že pořád prší a nemůže pošplíchat višeň proti mšicím. Je to stará višeň, ale zmlazená asi na metrové větve a na nich pár mladých větví. No a nejhorší prý je, že na ní má i mandelinky, tak to musí hned postříkat. 

Tak jsem se šla podívat na svou hrušeň, protože na té většinou bývají mšice. No a byly tam, ale taky tam bylo plno pomocníků. Nejsem sice entomolog, ale myslím že mám na hrušni ukázku stádia vývoje berušek. Napravo nahoře larva, nalevo nahoře kukla a ty dvě dole se asi starají o další generaci. No a asi ta kukla měly být ty mandelinky. Sousedce jsem to ukázala, ale myslím že tu višeň postřik stejně nemine. Já to prostě nechám tak, ten škaredý list asi spadne, ale spadl by i kdyby se to postříkalo. Já tomu říkám čilý cestovní ruch a nechám je pracovat.

V tomto počasí už někteří vášnivci začnou šplíchat rajčata. Později se tomu asi neubrání skoro nikdo a nějaký ten postřik bude muset přijít. Zatím stačí co nejdřív rajčata vyvázat, aby neležela na zemi. Vylomit zálistky a spodní listy odstřihnout, aby se nedotýkaly zeminy. 


U vinné révy je taky potřeba vylámat zálistky, očistit kmínky, udělat podlom a vyvázat, nebo zastrkat do dvojdrátí tažně. Aby jsme zamezili nástupu peronospory je potřeba, aby byla hlavička prosvětlená. Když se i přesto ukáže na nějakém listu nějaký flek, nebo "bublina" tak listy otrhat a zlikvidovat. Při malém počtu sazenic není potřeba hned postřik. Letos jsem pár hlaviček zamulčovala (je to vidět na fotce) a bála jsem se, že budou víc náchylné na  plíseň. Zatím jsou v pořádku, tak uvidíme jak to bude dál.


Ještě jsem si všimla, že mám mšice i na mangoldu. Tam jen otrhám napadené listy a hodím slepicím. Určitě nebudou protestovat a u mangoldu bez problému dorostou další listy.

Ten páv s tím nesouvisí, ale vyfotila jsem ho při včerejší návštěvě zahradnictví. Nechal se sice vyfotit, ale hned se otočil. Asi aby dal najevo, že si máme hledět svého.