Zahrada v červenci

18.07.2018

Zahrada v červenci


 A máme tu červenec, léto je v plném proudu. To jsou hlavně prázdniny, dovolená, slunce, koupání a taky ,,odpočinek,, na zahradě. Zahrádkáři mají napilno, všechno zraje, pořád je co sklízet.

Je taky nejvyšší čas na letní výsevy. Dá se ještě vysévat mrkev, letní saláty, špenát, ředkev, kopr, červená řepa a spoustu jiné zeleniny. Teď je správný čas vyset pekingské zelí, pakchoi, rukolu atd . Letos je takové množství dřepčíků, že bez zakrytí výsevu netkanou textilií nemá vůbec cenu vysévat brukvovitou zeleninu. Když záhon zakryjeme ihned po vysetí, tak se můžeme těšit na brzkou podzimní sklizeň.


Česnek je sklizený a dosušuje se. Pokud jste nechali na česneku paličky s pacibulkami, tak si je po usušení schovejte. Na jaře je dobré vyset je mezi řádky mrkve. Na mrkev nejdou škůdci a budete mít na jaře čerstvou česnekovou nať. Z pacibulek vyrostou malé česneky, buď jen kulaté a nebo i složené ze stroužků. Kvalitní sadbu vysázíme na podzim na záhony, ale na ochranu mrkve nám postačí pacibulky. 


Jahodistě touto dobou většinou zůstává opomíjené. Velká jarní sklizeň je již minulostí a na jahody se zapomíná. Já mám i celoroční odrůdy a ty pořád krásně plodí. Ale i tady je potřeba občas zalít a je čas nachystat si novou sadbu ze šlahounů. Jahody by neměly být víc jak tři roky na jednom místě, potom je potřeba vysadit nové.

Ovoce letos to je prostě krása, všeho je dostatek. Naopak problém je velká úroda. Sousedům se pod váhou meruněk zlomily větve. Jabloně jsou obalené plody. Probírku většinou nedělám, ale letos je to potřeba. Otrhala jsem malé a poškozené plody, aby se odlehčilo větvím. Je taky dost velké sucho a stromy to množství ovoce stejně neudrží. Díky probírce nám na stromech zůstane dostatek kvalitního ovoce.


Dozrávají dýně všech možných druhů. Na přímou spotřebu sklízíme většinou mladé dýně. Dýně na uskladnění nechám na rostlině co nejdéle, aby vyzrály a vydržely co nejdéle v dobré kvalitě. Nevyzrálé dýně se brzy kazí. 

Okurky už začínají zasychat. Pokud na záhony budete vysévat něco jiného, tak se rostliny prostě vytrhají. Jestliže neplánuji jinou plodinu na uvolněné místo, tak je tam nechávám. Já vím nevypadají hezky a na saláty už zrají rajčata a papriky. No, ale co když dostaneme chuť na šopský salát. Tak to nám bude chybět přesně těch pár okurků co dozrávají na konečcích šlahounů i když většina rostliny je zaschlá. Vždycky budou lepší než z obchodu.Zahrada není jen zelenina a kytky.

Na zahradu do kompostu nám letos zavítal slepýš. No já vím, je to ještěrka a ne had, ale moje reakce na něj byla skoro jak na kobru. Taky se vrátil ježek a už má potomstvo. Kousek od hnízda mají misku s vodou a taky s kočičíma granulema. Nejvíc jim chutnají moruše. Já vím, že pomáhají na zahradě i ten slepýš i ježci, ale hold toho ježka potkávám raději.

Taky nám přibyly nové slepičky. A takhle to dopadne, když se nemůžete rozhodnout jakou barvu. Rychle si zvykly na volný prostor a různorodou potravu. Chutnají jim moruše, které mají ve výběhu a nevadí jim ani ježci, kteří tam taky chodí na svačinu. 

Když se stěhovala sousedka do penzionu, měla kočku se dvěma malými koťaty a čekal je dost špatný konec. Samozřejmě nakonec skončily u nás. Tři kočky bych si asi normálně nepořídila, ale  teď nemáme psa, tak tu mají svůj klidný prostor. Přivlastnily si roli věrného průvodce a doprovází mne po zahradě. 

                                                    Prostě po práci je potřeba odpočinek