Zahrada v červnu

20.06.2018

Zahrada v červnu

V  červnu je v zahradě vždycky hodně práce, ale letos mi to přijde, že zraje všechno zároveň. Do toho ještě zavařování, sušení, mražení a nakládání, prostě letní žně. Plánujeme jak to všechno stihnout a ještě si užít odpočinek. Ale přece přesně na tohle jsme se celou zimu těšili.

V komoře přibývají kompoty, sirupy, marmelády a další dobroty. Vždycky když něco zpracuji a myslím, že budu mít chvilku klid, tak přijdu do zahrady a je mi hned jasné co je potřeba zase udělat.

Teď zrají třešně, višně, moruše, meruňky, jahody, maliny, rybíz a další ovoce. Čerstvě utrženého ovoce to je chuť léta. Zelenina a bylinky to je kapitola sama pro sebe. Napřed to vypadá, že ani neporostou a pak je toho tolik, že nevíme co s tím.

Přesto je čas ještě i na nějaké výsevy na místa po sklizené zelenině. Já jsem vysela letní salát, ředkev a rukolu. Ještě se dá vysévat třeba červená řepa, hrášek, mrkev, kopr a další zelenina. Teď je pestrá skladba, ale během krátké doby většina listové zeleniny z jarních výsevů skončí, tak ať máme zase nějakou čerstvou. 

Je nejvyšší čas vyrýt některé cibuloviny a uskladnit do září k nové výsadbě. Botanické druhy není potřeba vyrývat. Tulipány a narcisy k řezu je dobré vyrýt a znovu na podzim vysázet. Můžou zůstat v zemi a taky porostou a pokvetou, ale jestli jste vysázeli nové vyšlechtěné kultivary, tak časem zplaní.

Dýně na vyvýšeném záhonu rostou jedna přes druhou. Sklízíme již pár týdnů cukety i dýně, teď začaly okurky. 

Vypadá jak rukola, ale je to mizuna. Letos mám poprvé a je dobrá do salátů. Má velké křehké listové růžice. Je možný i podzimní výsev a měla by snést i chlad,  tak ji ještě vyseju na podzim. Použití má i v tepelné úpravě, zatím jsem to nezkoušela. Do salátů ale doporučuji. 

                                                      Rukola jen pro srovnání z mizunou.

Ve vyvýšených záhonech se všemu daří. Tady jsem nechala pár koprů v záhoně s jahodami, které už jsou po sklizni a takhle vyrostl. 

Vyvýšený bylinkový záhon, je teď již prostříhaný. Něco je usušené a z některých bylinek je Bylinkové pesto.

Prošla jsem se zahradou a všimla jsem si, že se mi pomalu ale jistě mění na venkovskou babičkovskou zahradu. Místo novinek karafiátky, levandule, denivky, drobné chryzantémy, hledíky, lilie a další. Něco trvalky a něco i samovýsev a jsou prostě krásné.

Tak si tu  zahrádkářskou sezónu užívejme, ale nezapomínejme se taky jen tak kochat a odpočívat.