Zahrada v květnu

16.05.2018

Zahrada v květnu

Konečně začalo pršet, tak je trochu času přidat pár fotek. Pořád bylo sucho a nic nerostlo a teď to poletí. Naštěstí jsem stihla vysázet rajčata a papriky ještě před deštěm. Nemám skleník a tak sazenice byly jen na oknech a jsou menší, ten déšť jim prospěje. Všechno čekalo na déšť. Letos zkouším nějaké nové věci.  Tedy nic nového, ale já jsem zatím na zahradě nic ve slámě nepěstovala. Takže pár fotek, jak to od jara roste.

Jak jsem psala 2.4 v článku vyvýšené záhony moc jsem se na ně těšila a zatím jsem opravdu spokojená. Na fotce jeden z nich. Hrášek, saláty, mangold, mizuna a mezi hráškem a saláty už jsou vysázená keříčková rajčata. Hrášek a saláty přijdou za chvilku pryč a zůstanou rajčata, mangold a mizuna. I teď když je hodně mokro, tak se zelenina na salát krásně sklízí a plevel se pohodlně vytrhává. Žádné velké ohýbání. Zeleninu mám hustěji, protože nemusím mezi řádky kopat. Hustá výsadba zamezí rychlému vysychání zeminy.  

V druhém záhonu mám jahody. Včera 15.5 jsem trhala první jahody. Záhon mám namulčovaný slámou, aby nevysychal.

Další vyvýšený záhon vypadá slaběji, ale tam byly ředkvičky a ty jsou už vytrhaný. Mrkev a petržel to doplní. U těch vyšších záhonů by měl být největší problém vysychání. Tomu se snažím zabránit hustější výsadbou a nebo mulčem. Zatím je to dobrý.  Uvidím v létě, ale to je potom problém všude, když je sucho.

Na konci původního článku je vidět základ dvou nízkých záhonů na dýně. Jsou v nich jen desky, větve, drny a podobně. Nahoře je mulč ze slámy. Dýně již začínají kvést. Zatím bez jakékoliv péče, žádné kopání.

Tady mám taky dýně pro srovnání, ale ty už jsem musela samozřejmě okopávat.

17.4 jsem tady dávala článek  Pěstování brambor ve slámě a tak vypadají přesně po měsíci. Jsou to keřkovské rohlíčky, tak uvidím jak si povedou dál.

Zahrádka není jen o zelenině. Takže teď jsou v plném květu třeba pivoňky.

                      Mám moc ráda hvozdík bradatý. Nádherně voní a dlouho vydrží ve váze.

Kosatce to je kapitola sama pro sebe. Neskutečná škála barev i výšek. Bohužel se dost rozrůstají, takže dost často končí u plotu nebo u chodníku. Já mám ráda kosatce sibiřské (takový ty vysoký štíhlý), ale ty mi kvetou později. 

                                                        Ještě jeden, víc už opravdu ne. 

Nelekejte se, to nejsou housenky. Takhle krásně je letos obsypaná moruše. Nasadila jsem ji na dvůr slepicím, takže letos se mají na co těšit. Oproti loňskému roku to zatím vypadá, že všeho ovoce bude dost. A to je moc dobře, protože na zahradě jsou pro mne ovocné stromy favoritem před zeleninou i květinami.