Zahrada v říjnu

19.10.2018

Zahrada v říjnu

Říjen to je opravdu začátek podzimu i když letos to pořád vypadá, že nepřijde. Ale zahrada se již ladí do podzimních barev a přípravy na zazimování zahrady začínají.

Sklízí se pozdní odrůdy ovoce. Na obrázku jsou kdoule, které se sklízí mezi posledními. Postupně se také zpracovává zelenina i když pořád ještě na zahradě je dostatek čerstvé zeleniny, je potřeba již uskladnit například kořenovou zeleninu.

Pomalu nastává čas rytí a orby. Je také čas výsadby stromů a keřů a přípravy záhonů na jarní výsadby a výsevy. Všichni se snažíme využít pěkné počasí a stihnout toho co nejvíce.

Začíná opadávat listí ze stromů. Majitelé krásných moderních zahrad startují fukary na listí a podobné pomocníky, aby bylo vše rychle uklizeno a listí odvezeno, nebo spáleno. My ostatní listím mulčujeme a nebo kompostujeme.

Mulčování listím na zimu je sice pro rostliny prospěšné, ale není to až tak jednoduché. Aspoň u mne na zahradě. Na podzim spadané listí shrabu a namulčuji ke keřům, přiletí havrani a hned to rozhrabou. Tak to znovu přihrnu a oni zase pracují. Když nepracují havrani, tak naše kočky si asi myslí, že to maji nahrabané pro zábavu. Většinou to opravím dvakrát a potom to vzdám. Během toho našeho soupeření kdo z koho, se listí víc promíchá se zbytky trávy a hlíny. Na jaře havrani odletí a já nahrnu zpět ke keříkům už vlastně hrubý kompost.

 

Listí ořešáku se na mulč nehodí. Ořešák královský je sice krásný strom, ale název královský má podle mne asi podle toho, jak okupuje prostor kolem sebe. Všechno pod ořešákem hůř roste. Já ořechy na zahradě nepěstuji, ale oba naší sousedé mají na konci zahrady velké ořechy. Takže mi tam toho moc nenaroste, protože z každé strany větve a samozřejmě i kořeny hodně přesahují na naši zahradu. Beru to tak, že můj ořech by zabral ještě víc místa a na podzim mám ořechů na zahradě plno.

                               

                                          Ovocné stromy a keře se již začínají vybarvovat.

                                                 Ještě stále toho na zahradě hodně kvete.

                                              Čerstvé zeleniny je pořád ještě dostatek.

Říjen to je čas sklizní, ale taky čas se jít jen tak brouzdat listím a těšit se barvami podzimu.