Zahrada v srpnu

09.08.2018

Zahrada v srpnu 

Máme tady srpen. Tropické léto vrcholí a srpen nám určitě přinese tolik očekávané ochlazení. Letošní zpracování velké úrody, to chce notnou dávku statečnosti. V tom vedru musíme nejen sklidit, ale zavařit, usušit no prostě většinou přitopit. Komory, sklepy a spíže se plní. Prázdné láhve a sklenice se již doma skoro nenajdou, ve všem jsou již osvědčené i nové dobroty. V kuchyních se zkouší nové přísady, koření a kombinace. Někdy to vypadá jak v alchymistické kuchyni. I císař Rudolf ll. by se divil, jaké elixíry chutí vytvoříme.

Nejen domácí zvířata potřebují v tom vedru vodu. Naši ježci většinou vylézají až večer. Mají místo kam jim dávám kočičí granule a misku s vodou. Kočky jim asi misku převrátily, tak i během dne se došli až na dvůr napít. V těchto tropických teplotách je dobré mít na zahradě někde vodu, třeba jen misku s vodou a nebo pítko pro ptáky.

I když to zatím nevypadá, tak podzim přijde. Podzimní zelenina je často kvalitnější jak ta jarní. Ještě je čas vyset salát, špenát, rukolu, kopr, červenou řepu, pekingské zelí, pakchoi a nebo třeba čínskou hořčici. Řepa už asi velké bulvy neudělá, ale mladé lístky do salátů se budou hodit. Možná saláty a pekingské zelí taky neudělají velké hlávky, ale do salátů využijeme křehké listy. Kopr do mrazáku dávám až ten z podzimního výsevu. Zbytečně by už od jara byl zamrazený.

Bylinky jsme na jaře sestříhali a použili na sušení a nebo na bylinkové sirupy a bylinkové pesta. Teď většina bylinek kvete a je čas znovu sestřihnout a zpracovat. Kvetoucí nať má silnější léčivé účinky, takže je můžeme usušit na čaj.


Teď vedou na zahradě hlavně rajčata a papriky. Rajčata na zimu a nakládaná sušená rajčata už mám hotové, kečup teprve přijde na řadu. Papriky ještě čekají na zpracování, zatím si dopřáváme čerstvé.

I v těchto vedrech  je na zahradě dostatek listové zeleniny. Letos jsem zkoušela nějaké nové rostliny. Pokud ještě nepěstujete, tak z těch co jsem letos zkoušela poprvé doporučuji mizunu, cibuli sečku, citronovou trávu a čínskou hořčici. Ještě jsem zkoušela pěstovat perilu, ale ta mi do salátů nechutná. Perila má mít léčebné účinky pro alergiky, ale to u nás na štěstí nikdo není.

Nezapomeňte sbírat semínka letniček a dvouletek. Je zbytečné kupovat osivo.

                                                                        Dozrávají i hrozny.

Takže srpen to je pořád nějaká práce. Ale i tak si prostě chvilku sedněte, dejte si třeba kávu a jen tak se kochejte krásou kolem sebe.