Zahrada v září

05.09.2018

Zahrada v září

Září to je začátek školy a taky konec letošních tropů. Počasí v září bývá pro zahrádkáře ideální. Konečně napršelo a teploty v září bývají většinou ještě příjemné. Září to je čas sklizně, ale taky výsevů a výsadeb.

Máme tady dýňobraní. Nejvíc používám cukety, patizony, hokaida, špagetovou dýni a na semena dýni olejnatou. Něco se spotřebuje a něco dostanou slepice. Dýně sklízím vyzrálé i se stopkou a nechávám uskladněné co nejdéle venku někde pod střechou. Domů je dávám třeba až v listopadu. Dobře vyzrálé a nepoškozené vydrží až do jara.


Od poloviny září vyséváme zeleninu pro jarní sklizeň. Z výsevů začátkem měsíce ještě budeme mít sklizeň v říjnu. Mně se nejvíc osvědčil přezimující zimní salát, špenát, polníček, kerblík a roketa. Jsou hodně odolné a sklízí se podle počasí ještě během zimy a na jaře je to první zelenina.

Bylinky na záhonech a v truhlících není potřeba před zimou moc stříhat. Poslední zimy byly mírné a spoustu bylinek jsme sklízeli ještě koncem roku. Ty odolnější jako listovou petržel, kerblík, celer, cibuli sečku nebo pažitku ještě začátkem dalšího roku.

Pokud nemáte zahrádku u domu a taky pokud si chceme prodloužit přísun čerstvých bylinek, tak je nejvyšší čas se připravit. Do květináčů nebo truhlíků vysadíme zeleninu a bylinky. Není potřeba kupovat sazenice, nebo teď něco vysévat. Do nádob si vysadíme třeba jen zeleninu ze záhonků. Vezmeme menší celer, petržel, pažitku a ozimou cibuli. Když přeneseme zeleniny i s balem a hned sázíme máme jistotu, že budou pokračovat v růstu. Pažitku a cibulku úplně sestřihneme, z celeru a petržele otrháme větší listy. Vysazené nádoby necháme venku co nejdéle. Rostliny krásně prokoření a po přenesení domů déle vydrží. Můžeme si tak nachystat i ostatní bylinky domů na zimu, ale tyto jsou nejodolnější.

Je nejvyšší čas zasadit tulipány, narcisy a ostatní cibuloviny. Je potřeba, aby ještě pustily kořínky a zatáhly se do hloubky před mrazem. Tulipány sázíme asi 8 cm do hloubky. Při výsadbě se řídíme velikostí cibulky. Například velké cibule lilií dáme hlouběji ( asi dvojnásobek průměru cibule ). Malé cibulky sněženek, bledulí a jiné sázíme 3-6 cm hluboko. Při mělké výsadbě hrozí zmrznutí cibulky a při hluboké nemusí vůbec vykvést.

Je taky čas výsadby jahod. Sázíme je na připravené záhony. Jahody budou na jednom místě 2-3 roky, tak je potřeba do půdy přidat dostatek kompostu. Jahody můžeme vysazovat i na jaře, ale podzimní výsadby jsou silnější a začínají dřív plodit.

Postupně také sklízíme jablka a hrušky. Letošní úroda byla vysoká a některé větve se polámaly. Je potřeba větve zaříznout a začistit, aby se ještě do zimy rány zacelily.

V posledních letech jaro bývá krátké. Často hned po zimě nastoupí vysoké teploty a jaro si ani neužijeme. Oproti tomu podzim bývá krásný. Podzim to je spousta plodů, nádherné barvy, slunce i tolik očekávaný déšť.